Haber Detayı
27 Haziran 2017 - Salı 14:44
 
ABʹden Googleʹa 2,4 milyar avroluk rekor ceza
AB, Googleʹa internet aramalarındaki hakim konumunu kötüye kullanmaktan dolayı 2,42 milyar avroluk rekor para cezası verirken, çalışma biçimini değiştirmesi için 90 gün süre tanıdı.
- Haberi
ABʹden Googleʹa 2,4 milyar avroluk rekor ceza

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB), Googleʹa internet aramalarındaki hakim konumunu kötüye kullanmaktan dolayı 2,42 milyar avroluk rekor para cezası verirken, çalışma biçimini değiştirmesi için 90 gün süre tanıdı.

AB Komisyonuʹnun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, Amerikan şirketinin alışveriş hizmetindeki karşılaştırma stratejisinin rekabet kuralları ihlal ettiğini belirterek, ˮGoogle, arama sonuçlarında kendi karşılaştırma hizmetini teşvik ederek ve rakiplerinin görünürlülüğünü azaltarak, bir arama motoru olarak pazar hakimiyetini suistimal etti.ˮ dedi.

Suistimalin ciddiyetini gösteren karar çerçevesinde Googleʹa 2,42 milyar avroluk rekor para cezası verilirken, arama motorundan alışveriş hizmetinde rakiplerine ˮeşit muameleˮ yapması istendi. Bunun için çalışma biçiminin değiştirmesi gereken Googleʹdan bunu nasıl yapacağına dair planlarını 60 gün içinde AB Komisyonuʹna bildirmesi ve 90 gün içinde de uygulaması gerektiği belirtildi. Bu karara uyması istenen internet devinin aksi halde gün başına yaklaşık 12,5 milyon avro para cezası verileceği ifade edildi.

Googleʹun karara itirazda etmek için iki ay süresi bulunuyor.

Muhabir: Hasan Esen


Kaynak: Editör:
Etiketler: ABʹden, Googleʹa, 2,4, milyar, avroluk, rekor, ceza, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı