Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 11:34
 
İsrail’den Müslümanları Kızdıracak Hamle Kudüs’e 14 Bin Konut Yapacaklar
- Haberi
İsrail’den Müslümanları Kızdıracak Hamle Kudüs’e 14 Bin Konut Yapacaklar

İsrail makamlarının,  ABD Başkanı  Donald Trumpʹın  Kudüs kararının ardından işgal altındaki Doğu  Kudüsʹteki Yahudi yerleşim birimlerine 7 bin yeni konut inşa etmeyi planladığı belirtildi. KUDÜS GENELEİNDE 14 BİN KONUT İsrailʹdeki ˮMaarivˮ gazetesi, Bayındırlık ve İskan Bakanı Yoav Galantʹın, ˮBaşkan  Trumpʹın tarihi kararına istinaden  Kudüsʹte yeni konutların inşa edilmesine karar verdim.ˮ şeklindeki sözlerini aktararak, Bakanlığın 7 bini işgal altındaki Doğu  Kudüsʹte olmak üzere  Kudüsʹün tamamında 14 bin yeni konut inşa etmeyi planladığını kaydetti.
7 BİNİ DOĞU KUDÜSʹE İNŞA EDİLECEK Haberde, söz konusu yeni konutlardan 5 binin Doğu  Kudüsʹteki Atarot Yahudi yerleşim biriminde, 2 bininin yine Doğu  Kudüsʹteki Yahudi yerleşim birimi Pisgat Zeevʹde geri kalanının ise Batı  Kudüsʹteki bölgelerde inşa edileceği ifade edildi. İsrailʹin 1967ʹden bu yana işgal altında tuttuğu  Batı Şeriaʹda 131, Doğu  Kudüsʹte 10,  Batı Şeriaʹnın tepelerindeki bölgelerde ise 116 Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.
BATI ŞERİAʹDA 1 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKMAYI HEDEFLİYORLAR Batı Şeriaʹdaki yerleşim birimlerinde yaklaşık yarım milyon, Doğu  Kudüsʹtekilerde ise 220 bin yerleşimcinin ikamet ettiği belirtilirken,  İsrailʹin  Batı Şeriaʹdaki yerleşimcilerin sayısını kısa sürede bir milyona çıkarmayı istediği belirtiliyor. KUDÜSʹTEKİ YARIM ASIRLIK İŞGAL Doğu  Kudüsʹü  5 Haziran 1967ʹde işgal eden  İsrail, 1980ʹde tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını ˮbirleşik başkentiˮ ilan etti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980ʹde kabul ettiği 478 sayılı kararla,  İsrailʹin ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.
BMGK kararı çerçevesinde,  ABD dahil uluslararası toplum Doğu  Kudüsʹün işgal altında olduğunu kabul ediyor.  İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri  Tel Avivʹde bulunuyor. Hiçbir ülke,  Kudüsʹü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. ABD,  Trumpʹın hamlesiyle  Kudüsʹü ˮİsrailʹin başkentiˮ olarak tanıyan ilk ülke oldu. Uluslararası toplumun tepkisini çeken  Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti. ABDʹli Senatör: Kudüs Kararı Tehlikeli, Türkiye ile İlişkilerimizi Bozabilir
Kaynak: Editör:
Etiketler: İsrail’den, Müslümanları, Kızdıracak, Hamle, Kudüs’e, 14, Bin, Konut, Yapacaklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı